Fëstivali i Këngës 54: Final

The Fëstivali i Këngës is Albania’s most veteran song festival with the first edition being held in December 1962. Since December 2003, it is in use as Albania’s national selection for the Eurovision Song Contest.

The winner was chosen by the votes of an expert jury.

Date Time Host(s) Venue Watch Online
27/12/201520:45 CETPandi Laço & Blerta TafaniPalace of Congresses, Tirana

#ArtistSongResult
1Sigi BastriEngjëll i lirëYouTube
2Klodian Kaçani & Rezarta SmajaDashuri në përjetësi4thYouTube
3Dilan RekaBuzëqesh7thYouTube
4Adrian LulgjurajJeto dhe ëndërroYouTube
5Erga HalilajMonologYouTube
6Evans RamaFlakë10thYouTube
7Jozefina SimoniNjë det me tyYouTube
8Egert PanoMos ikYouTube
9Genc TukiçiSa të dashurojYouTube
10Kozma DushiNjë kafeYouTube
11Luiz EjlliPa mbarimYouTube
12Teuta KurtiNë sytë e mi8thYouTube
13Besa KrasniqiLiroje zemrënYouTube
14Nilsa HysiAsaj6thYouTube
15Kristi PopaAjo çfarë ndjejYouTube
16Flaka KrelaniS’je për mua3rdYouTube
17Enxhi NasufiInfinit5thYouTube
18Lindi IslamiPër një mrekulliYouTube
19Florent AbrashiTë ndjek çdo hapYouTube
20Eneda TarifaPërrallë1stYouTube
21Renis GjokaAto që s’ti them dot9thYouTube
22Aslaidon ZaimajMerrmë që sot2ndYouTube

Related news about Albania